За блога

Здравейте!
Това е работният блог на учениците от НУ "Св. Софроний Врачански" - гр. Враца с кл. р-л г-жа Лиляна Лазарова. В продължение на четири години тук ще се отразяват значими събития от училищния им живот и родителите ще намират важна информация относно обучението и възпитанието на децата си.

сряда, 22 март 2017 г.

По пътя на доброто

Днес поздравихме с настъпването на пролетта възрастните хора от клуба за инвалиди в гр. Враца. Подарихме им нашите стихотворения, които съчинихме по е-twinning проект "С багри и слова да опишем пролетта", а те ни изненадаха с една много интересна инициатива - усмихнат ден на йогата. Научихме интересни позитивни поздрави и поиграхме с тях. 




Ето картичките със стихове, които децата изработиха с много старание.

















http://konkurent.bg/article/94840/proletna-iznenada-za-horata-s-uvrejdaniia

http://www.vratzadnes.com/page.php?n=19366263&SiteID=922



петък, 17 март 2017 г.

Как да се извиниш

Извинението е проява на разкаяние за нещо, което сте направили погрешно, и обичайно служи като молба за прошка. Извинението за направената грешка може да изглежда невъзможно, но вие трябва да преминете през него, като преглътнете вашата гордост и направите най-добрите крачки напред.

Ето как изглежда извинението в нашия клас.  


четвъртък, 16 март 2017 г.

Наблюдение в метеопарка

Посетихме метеорологичната станция,  която  представлява оградена открита площадка (метеопарк) с разположени метеорологичните прибори. Уредите за измерване на температурата и влажността на въздуха (сухи и мокри термометри) се поставят в специална метеорологична клетка. Тя ги предпазва от непосредственото въздействие на слънчевите лъчи и топлината излъчвана от земната повърхност, от силните ветрове и валежите. Клетката е дървена и стените й са жалузни. По този начин се осигурява добра вентилация и свободен достъп на въздуха до метеорологичните прибори. За да не се нагрява от Слънцето, клетката се боядисва с бяла боя, а за да не попадат преки слънчеви лъчи върху приборите, вратата й е обърната на север. Тъй като въздухът се нагрява главно от повърхността на почвата, нейното влияние се отстранява, като резервоарите на термометрите се поставят на височина 2 м.

В метеорологичните станции се измерва и температурата на почвата на различни дълбочини, като за целта се използват специални почвени термометри. Ветромерът е поставен на стълб с височина 10-12 м. По определен план, еднакъв за всички станции, се монтират дъждомерът, хелиографът (измерващ продължителността на слънчевото греене) и други прибори. Трябва да се знае, че по наблюденията само в една станция е невъзможно да се добие представа за състоянието на атмосферата над големи райони и да се проследят измененията на времето в тях. Ето защо още на Първия международен метеорологичен конгрес във Виена е било решено да се създаде мрежа от станции, която постепенно да обхване цялото земно кълбо. Днес тези станции са десетки хиляди и няма държава, която да не е изградила собствена метеорологична мрежа. Част от станциите са включени в международния обмен на метеорологична информация. За да бъдат сравними по между си, наблюденията във всички метеорологични станции по света трябва да се извършват по единна методика, с еднотипни и еднакво точни уреди, в строго определени часове, наречени срокове на наблюденията (по 4 или 8 пъти в денонощието), и без прекъсване в празничните дни. Особените атмосферни явления се следят непрекъснато и се записват тяхното начало, край и интензивност.


сряда, 15 март 2017 г.

Театрална забава "Повдигни завесата"


Ученици се срещнаха със сина на Йордан Радичков в библиотеката

"Синът на Йордан Радичков - Димитър Радичков гостува на Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца. Той пристигна в града заедно с управителя на издателство „Изкуства” Цеко Стайков по покана на Община Враца.
Специално за срещата с наследника на ненадминатия майстор на късия разказ Детски отдел се препълни с възпитаници на началните училища „Иван Вазов”, „Иванчо Младенов” и „Св. Софроний Врачански”. Малките читатели бяха подбрали любимите си откъси от сборниците с разкази, които сe изучават в учебната програма „Ние, врабчетата” и „Малки жабешки истории” и прочетоха някои от тях. Повече време отделиха за въпроси към Димитър Радичков. Любопитството им успя да го върне във времето, когато с нетърпение е очаквал поредното произведение на татко си." /РБ "Хр.Ботев"/

Интерес към срещата от нашия клас проявиха Венислав, Памела и Радина. Те   дариха свои рисунки за тематична изложба в залата и четоха откъси от „Жабешки истории“.





сряда, 8 март 2017 г.

Днес е ден на мама!

Майката – чудото на един свят!
Майката – начало на всеки живот!
Тя крие в себе си чиста и прозрачна душа, светъл поглед, две големи очи, в които живее сиянието на вечната доброта.
"Мама" – това е първата дума, която всяко дете научава, най-милата и свята дума за всеки от нас. Мама е тази, която се грижи за детето, която го дарява с много обич. Тя е добра, всеотдайна и любяща.

Честит празник, мила мамо!
Обичам те, защото се лишаваш от толкова много неща, за да може аз да съм добре! Обичам те, защото умееш да прощаваш, безрезервно ме подкрепяш и вярваш в мен!

Благодаря ти, за твоята обич и доброта!